فناوری اطلاعات

فناوري اطلاعات (Information Technology)

امروزه علاوه بر این‌که فناوری اطلاعات، خود به عنوان یکی از حوزه‌های جدید کسب و کار محسوب می‌شود، سایر کسب و کارهای دیگر به نوعی مستقیم یا غیرمستقیم وابسته و تحت تأثیر این فناوری هستند. این حوزه که شامل کاربرد کامپیوترها و تجهیزات مخابراتی به منظور استفاده هر چه بیشتر از داده‌ها و اطلاعات است به عنوان پویاترین حوزه فناوری به حساب می‌آید. از نظر انجمن فناوری اطلاعات امریکا، فناوری اطلاعات به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر کامپیوترها، به ویژه برنامه‌های کاربردی و سخت‌افزار کامپیوتر می‌پردازد.

زنجیره ارزش در این حوزه شامل چهار عنصر اساسی کاربران، ساز و کارها، تجهیزات و ساختار است. عنصر انسانی علاوه بر مصرف‌کننده، به عنوان منابع انسانی، اندیشه و نوآوری در این زنجیره ارزش نقش‌آفرینی می‌نماید.  قوانین و مقررات، روش‌های بهبود و رشد و روال‌های ارزش‌گذاری به عنوان سازوکارهای حوزه فناوری اطلاعات به حساب می‌آیند. مهم‌ترین تجهیزات در این حوزه‌، سخت‌افزار و شبکه‌های انتقال داده‌اند و رایج‌ترین ساختارهای این حوزه، ساختارهای سازمانی، فراسازمانی و جهانی است.

به منظور کمک به ارتقا و پیشرفت این حوزه در کشورهای مختلف، نهادهایی مشغول فعالیت‌اند. در ایران نیز سازمان فناوری اطلاعات، به عنوان متولی اصلی این حوزه زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می‌شود.