کلمه Cynefin، اصطلاحی ولزی است که توسط محقق ولزی به نام دیو اسنودن جهت توصیف چشم‌اندازی از ماهیت تکاملی سیستم‌های بغرنج ازجمله عدم قطعیت ذاتی آن‌ها انتخاب شده است. این نام تأثیر تجربیات انسان بر تعاملات او را یادآور می‌کند.

cynefin

به‌عنوان‌مثال، اگر دو تا سه سال در فرآیند وابسته به امور اداری فعالیت داشته باشید، به همه مشکلات با دید شکست فرآیند نگاه می‌کنند؛ اما اگر متخصص در یک زمینه خاص باشید، به هر مشکلی به‌عنوان شکستی نگاه می‌کنید که به شما زمان یا منابع لازمی را می‌دهد که برای انجام تجزیه‌وتحلیل تخصص خود می‌توانید از آن استفاده کنید؛ بنابراین نوعی تمایل طبیعی به‌منظور دسته‌بندی مشکلات بر اساس دانش، مهارت و تجربیات قبلی افراد وجود دارد. چارچوب Cynefin، محتوایی را ارائه می‌­دهد که انواع توضیحات یا راه­‌حل‌­هایی که باید به‌کاربرده شوند را معرفی می­‌کند. این تحقیقات روی تئوری سیستم­‌های تطبیقی پیچیده، علوم شناختی، انسان­شناسی، الگوهای داستانی و نیز روانشناسی تکاملی تمرکز دارند تا موقعیت‌­ها، مشکلات و سیستم‌­ها را توصیف کنند. درنتیجه به بررسی ارتباط میان انسان، تجربه و محتوا می‌­پردازد و رویکردهای جدیدی برای ارتباطات، تصمیم­‌گیری، سیاست­‌گذاری و مدیریت دانش در محیط­‌های اجتماعی پیچیده پیشنهاد می­‌دهد.

pdfcynefin.pdf

مقایسه تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی

در شرایطی که تولید و عرضه کالا و خدمات، مبنا و میزانی جهت سنجش توسعه‌یافتگی اقتصادی کشورها قلمداد میشود، مصرف‌کننده به‌عنوان عنصری که پایداری این روند را تضمین کند نقشی مهم و حیاتی در رونق بخشی به بازار ایفا می‌کند.

مقدمات برنامه ریزی استراتژیک

آموزش برنامه‌ريزي استراتژيك و بالاتر از آن تفكر استراتژيك يكي از نيازهاي مديران است. آن‌ها نياز دارند تا علاوه بر خود، اين مفاهيم در مجموعه آن‌ها نيز نهادينه گردد.

سیر تکامل روشی کارت امتیازی متوازن از سیستم ارزیابی عملکرد تا سیستم جامع مدیریت

در اواخر دهه 1980 مقالات متعددی در نشریات مدیریتی اروپا و امریکا در مورد ناکارآمدی روش‌های ارزیابی عملکرد شرکت‎ها منتشر شد. در سال 1987 تحقیقاتی توسط انجمن مدیریت حسابداری امریکا نشان داد که 60 درصد از مجموع 260 مدیر مالی و 64 مدیر اجرایی شرکت‌های آمریکایی از سیستم ارزیابی عملکرد خود ناراضی بودند.

کلمه Cynefin، اصطلاحی ولزی است که توسط محقق ولزی به نام دیو اسنودن جهت توصیف چشم‌اندازی از ماهیت تکاملی سیستم‌های بغرنج ازجمله عدم قطعیت ذاتی آن‌ها انتخاب شده است. این نام تأثیر تجربیات انسان بر تعاملات او را یادآور می‌کند.

فرصت رشد یک تریلیون دلاری ایران در دوران پساتحریم بر اساس تحلیل‌های مکنزی

ایران چقدر و با چه سرعتی می‌تواند رشد کند؟ کدام‌یک از محرک‌های رشد از اهمیت بالاتری برخوردار هستند؟ و چه چیزی ممکن است پیامدی برای اقتصاد جهان محسوب شود؟

برنامه‌ریزی استراتژیک مدل دیوید

تغییرات در محیط‌های درون و برون‌سازمانی از مهم‌ترین ویژگی‌های موردتوجه مدیران و برنامه ریزان استراتژیک می‌باشد. امروزه بیشتر سازمان‌ها برای افزایش توانمندی‌ها، رشد و بقای بلندمدت و کاهش ریسک عملیات خود نیازمند تدوین برنامه‌ریزی استراتژیک می‌باشند.

بیشتر نشان دادن