خانه پژوهش فاوا

پیشنهادات مکنزی به منظور برنامه‌ریزی برای 20 سال آینده

پیشنهادات مکنزی به منظور برنامه‌ریزی برای 20 سال آینده

پیشنهادات مکنزی به منظور برنامه‌ریزی برای 20 سال آینده

 ایران برای دستیابی به رشد پایدار، ایجاد 8 میلیون فرصت شغلی جدید و دستیابی به تولید ناخالص ملی در حدود یک تریلیون دلار، بایستی بر چالش‌های مربوط به تحریم‌های بین‌المللی فائق آید. ایران می‌تواند به شکل بهینه‌تری از منابع خود نظیر نفت، گاز و منابع غیرمعدنی شامل توده‌های شهری، سرمایه انسانی با کیفیت و قدرت کارآفرینی استفاده نماید. پتانسیل سرمایه‌گذاری بر روی این توانمندی‌ها و قابلیت‌ها علاوه بر ایران، فرصتی بزرگ برای کسب‌وکارهای جهانی و اقتصاد بین‌المللی است.

ایران، برای تحقق بخشیدن به این فرصت‌ها نیازمند دستیابی به اقتصادی پویا است که بتواند سرمایه، فناوری و روش‌های مدیریت نوین را به شکل بهتری جذب نماید. درعین‌حال، بازار نیروی انسانی ایران دارای افرادی ماهر و منعطف است که امکان شروع کسب‌وکارهای جدید را تسهیل می‌کند. همچنین ایران نیازمند سیستم مالی قدرتمندی است که امکان سرمایه‌گذاری مولد در آن وجود داشته باشد. بهره‎گیری از این سیستم مالی می‌تواند فضای کسب‌وکار رقابتی‌تر کرده و کارآفرینی را تقویت می‌کند. زیرساخت‌های شهری، حمل‌ونقل و ارتباطات در ایران برای بهره‌گیری از این فرصت‌ها باید به‌روزرسانی شوند. همچنین شفافیت، نقش قانون، حاکمیت شرکتی و روش‌های کسب‌وکار باید بهبود پیدا کنند. 

ادامه مطلب...

فرصت رشد یک تریلیون دلاری

فرصت رشد یک تریلیون دلاری ایران بر اساس تحلیل‌های مکنزی

فرصت رشد یک تریلیون دلاری ایران در دوران پساتحریم بر اساس تحلیل‌های مکنزی

ایران چقدر و با چه سرعتی می‌تواند رشد کند؟ کدام‌یک از محرک‌های رشد از اهمیت بالاتری برخوردار هستند؟ و چه چیزی ممکن است پیامدی برای اقتصاد جهان محسوب شود؟

تجزیه‌وتحلیل‌ها نشان می‌دهند که ایران به‌طور بالقوه در 20 سال آینده یک تریلیون دلار به اقتصاد جهان اضافه خواهد کرد. این مقدار بیش از سه برابر مقداری است که آلمان شرقی توانست پس از اتحاد با آلمان غربی در بین سال‌های 1990 تا 2010 به اقتصاد جهانی اضافه نماید. افزایش این مقدار می‌تواند سرانه GDP ایران را به سطح اسپانیا و یا بالاتر از سرانه GDP ترکیه، روسیه، مالزی و مکزیک در سال 2014 برساند. این مقدار افزایش سبب می‌شود GDP جهانی بیش از 1% افزایش یابد. در ایران نیز سبب می‌شود هرسال 6% اقتصاد آن رشد نماید و به‌علاوه هشت میلیون شغل جدید ایجاد کند.

ادامه مطلب...

نقاط قوت اصلی ایران در دوران پسا تحریم

نقاط قوت اصلی ایران در دوران پسا تحریم

نقاط قوت اصلی ایران در دوران پسا تحریم

در سال 2014، اقتصاد ایران 18 امین اقتصاد قدرتمند در جهان از لحاظ برابری قدرت خرید با دارایی GDP نزدیک به 4/1 تریلیون دلار بوده است. در شرایط اسمی، GDP ایران برابر با 415 میلیارد دلار بود که این مقدار همان اندازه با GDP کشور اتریش بوده است. کشور ایران سرشار از منابع طبیعی شامل ذخایر بزرگ گازی است و گرچه ازنظر ذخایر نفتی در جهان رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است، اما اقتصاد به‌شدت متنوعی شامل محصولات بسیار گوناگونی نیز دارد. در ایران ذخایر قابل‌توجهی ازجمله مواد معدنی همچون مس و روی، بخش‌های مختلف خدماتی همچون خرده‌فروشی، گردشگری، امور مالی و ساخت‌وساز وجود دارد که حدود 10% از ارزش‌افزوده ناخالص (Gross Value Added) را شامل می‌گردد. به‌عنوان نمونه، در سال 2014، حدود 14 میلیارد دلار برای تولیدات پتروشیمی و بیش از یک‌میلیون دستگاه در بخش تولیدات اتومبیل‌سازی صرف شده است.

ادامه مطلب...

عضويت در خبرنامه

:

آخرین مقالات