خانه پژوهش فاوا

ارتباطات بین کهن‌الگو‌ها

ارتباطات بین کهن‌الگو‌ها

ارتباطات بین کهن‌الگو‌هاتعداد زیادی روش وجود دارد که کهن‌الگوها با استفاده از آن‌ها می‌توانند به تعامل با یکدیگر بپردازند. مایکل گودمن (Micheal Goodman)و آرت کلین (Art Klein) در مقاله‌ای که در متفکر سیستم‌ها (The Systems Thinker) در سال 1994 منتشر شد کهن‌الگوها و ارتباطات آن‌ها را نگاشت کرده‌اند.

ادامه مطلب...

کهن‌الگوی اصل جذابیت

کهن‌الگوی اصل جذابیت

کهن‌الگوی اصل جذابیتکهن‌الگوی اصل جذابیت (Attractiveness Principle) نسبت به دیگر کهن‌الگوهایی که بحث شد کمتر شناخته شده است. این کهن‌الگو شباهت بسیار زیادی به کهن‌الگوی محدودیت رشد دارد با این تفاوت که چندین فعالیت کاهنده یا محدودکننده وجود دارد. اگر قرار است که شرکت بر محدودیت‌های رشد تجمیعی فائق آید، هر اقدام کاهنده چالشی است که شرکت با آن مواجه است و باید به آن رسیدگی کند.

این کهن‌الگو نام خود را از تصمیم‌گیری بر سر اینکه به کدامین محدودیت اول بپردازیم گرفته است، به بیان دیگر کدامین محدودیت از نظر منفعت آتی برای نتایج دلخواه ما جذاب‌تر است.

ادامه مطلب...

کهن‌الگوی دشمنان تصادفی

کهن‌الگوی دشمنان تصادفی

کهن‌الگوی دشمنان تصادفیدشمنان تصادفی (Accidental Adversaries) از نظر الگوی رفتاری که در گذر زمان از خود نشان می‌دهد شبیه به کهن‌الگوی تشدید است. فقط قصدی که رقبا دارند عامل اصلی تفاوت بین این دو کهن‌الگو است. در تشدید دو تیم یا گروه قصد رقابت دارند ولی در دشمنان تصادفی ارتباط خود را با هدف و مقصود برد-برد شروع می‌کنند. به‌طور کل با بهره‌بردن از نقاط قوت مربوطه و حداقل‌سازی نقاط ضعف مربوطه، هدفشان این است که همراه هم به چیزی دست یابند که به تنهایی قابل دستیابی نیست.

به‌صورت سهوی و غیرعمد یک طرف ("طرف در سمت اول") کاری انجام می‌دهد که طرف دیگر ("طرف در سمت دوم") آن را به‌عنوان عملی خارج از جوانمردی و یا اخلاقیات تفسیر کند اگرچه خارج از مفاد قوانین بین آن‌ها نباشد. طرف متضرر یا رنجیده‌شده این عمل طرف مقابل را به‌عنوان یک منفعتی ناعادلانه در شراکت (در بهترین شرایط) یا ضرر و صدمه برای خود می‌داند (در بدترین شرایط).

ادامه مطلب...

عضويت در خبرنامه

:

آخرین مقالات