خانه پژوهش فاوا

گزارش موسسه مکنزی درباره ایران در پساتحریم

گزارش موسسه مکنزی درباره ایران در پساتحریم

اقتصاد ایران 18امین اقتصاد قدرتمند در جهان از لحاظ برابری قدرت خرید (Purchasing Power Parity) است. این کشور دارای جمعیت جوان، کارآفرین و با تحصیلات بالا است و سرشار از منابع طبیعی می‌باشد. ایران جامعه‌ای معاصر متشکل از بسیاری از مارک‌های معتبر بین‌المللی، از هتل‌های نووتل (Novotel Hotels) گرفته تا کفش‌های نایکی می‌باشد. این کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی بین شرق و غرب کره زمین قرار دارد و این امر می‌تواند آن را به یک مرکز تجارت جهانی تبدیل نماید. بااین‌حال، در دهه گذشته ایران تا حد زیادی نتوانست در موج جهانی‌شدن و حمایت سایر کشورهای جهان قرار گیرد. گرچه اقتصاد ایران از بهره‌وری پایین، نرخ بالای بیکاری و تورم بالا رنج می­برد اما توانسته در میان شوک‌های خارجی (External Shocks) نسبتاً انعطاف‌پذیر باشد. . در سال 1989، اقتصاد ایران دقیقاً با اقتصاد ترکیه هم‌تراز بود، اما امروزه حدوداً به نصف اندازه اقتصاد ترکیه رسیده است و تولید ناخالص داخلی (GDP) آن 415 میلیارد دلار و سرانه تولید ناخالص ملی آن در شرایط اسمی 5500 دلار می‌باشد. در سال 1989 در شرایط برابری قدرت خرید، تولید ناخالص داخلی 50% بالاتر از ترکیه بود، درحالی‌که امروزه حدود 4/1 تریلیون دلار پایین‌تر از آن قرار دارد.

با لغو تحریم‌های بین‌المللی، ایران فرصتی تازه برای شراکت عمیق‌تر با اقتصاد جهانی و دستیابی به منافع جهانی‌شدن به دست آورده است. به این منظور، انتظار قابل‌توجهی توسط علاقه‌مندان به جامعه کسب‌و‌کار بین‌المللی در ایران به وجود آمده است که خود محرک جدیدی برای رشد اقتصاد ایران محسوب می‌شود. دولت ایران یک سری اقدامات هدف­مند در راستای ایجاد اقتصاد پایدار و ارتقاء صنعت و زیرساخت‌های کشور را آغاز نموده است. به‌عنوان بخشی از این اصلاحات، دولت در حال تشویق بخش خصوصی داخلی و خارجی به سرمایه‌گذاری در کشور می‌باشد.

مؤسسه جهانی مکنزی (McKinsey Global Institute -MGI) یک برنامه تحقیقاتی بر روی پتانسیل آینده اقتصاد ایران راه‌اندازی کرده‌ است که گزارش پیش‌رو، خلاصه‌ای از نتایج و یافته‌های اولیه آن‌ها می‌باشد. آن‌ها نقاط قوت اصلی اقتصاد ایران را بررسی کرده‌اند و برخی از چالش‌های قابل‌توجه آن‌ که نیاز به غلبه بر آن‌ها به چشم مي‌خورد را شناسایی نموده‌اند. آن‌ها همچنین برخی از فاکتورها و ویژگی‌هایی که محرک‌های کلیدی رشد آینده اقتصاد ایران می‌باشند را موردبررسی قرار داده‌اند و مجموعه‌ای از شرایطی که ایران بتواند تا 20 سال آینده یک تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه نماید را شناسایی نموده‌اند. البته این امر نیازمند این است که دولت یکسری اقدامات قاطع در زمینه آزادسازی پتانسیل‌های اقتصادی انجام دهد. شرکت‌های داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاران نیز نیاز است به‌منظور پیشبرد این هدف مشارکت داشته باشند.

 

جمعیت ایران حدود 80 میلیون نفر جوان، شهرنشین، تحصیل‌کرده و کارآفرین است

مؤسسه MGI از برخی کشورها برای محک‌زنی  (Benchmark) نقاط ضعف و قوت اقتصاد ایران استفاده کرده است. به‌عنوان‌مثال، درجه شهرنشینی ایران هم‌تراز و حتی بیشتر از برخی کشورهای اروپای غربی می‌باشد و هرسال تعداد زیادی از آن‌ها برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر می‌کنند. بااین‌حال، نرخ مشارکت نیروی کار آن در مقایسه با اقتصادهای در حال ظهور کم است و بازارهای سرمایه آن نسبتاً توسعه‌یافته نیستند.

علی‌رغم مقایسه‌های بین‌المللی که وجود دارد، ولی باید به این نکته توجه داشت که ایران در بسیاری از جهات دارای وضعیت منحصربه‌فردی است. ایران کشور بزرگی است که دارای ثروت طبیعی هیدروکربن‌ها و منابع معدنی است که منجر به اقتصاد متنوع آن شده است. جمعیت آن حدود 80 میلیون نفر شهرنشین، تحصیل‌کرده، کارآفرین و جوان است که بیش از نیمی از آن‌ها زیر 30 سال و 39% آن‌ها از نسل هزاره هستند، که این مقدار برای ایالات متحده آمریکا برابر با 29% است. بااین‌حال، ایران به همان اندازه که از بازارهای مالی ناکارآمد خود رنج می­برد، از وجود نهادها (Institutional) و رگولاتوری متعدد نیز تاثیر منفی می­گیرد. به‌عبارت‌دیگر، ایران، کشوری با پتانسیل زیاد و در حال غلبه بر چالش‌های فراوان می‌باشد.

این گزارش مقدماتی، یافته‌ها و نتایج اولیه از تحقیقات مؤسسه MGI را نشان می‌دهد. در فصل اول، تمرکز اصلی بر روی شش نقطه قوت اصلی ایران است که می‌تواند به کمک آن‌ها در آینده رشد نماید. در فصل دوم، تمرکز بر روی این موضوع است که ایران چگونه می‌تواند در 20 سال جاری یک تریلیون دلار به GDP جهانی اضافه و هشت میلیون شغل جدید ایجاد نماید. درنهایت، در فصل سوم هدف این است که چهار چالش اصلی موجود در ایران که نیاز به تحقیق و بررسی دارند موردمطالعه قرار گرفته و چگونگی میسر شدن راه‌های تحقق آن تجزیه‌وتحلیل گردد.

 

كليه حقوق اين مستند متعلق به شركت تعاوني دانش بنيان خانه پژوهش فاوا مي‌باشد.

استفاده از این مطالب تنها براي مقاصد علمی غيرتجاري و با شرط ذكر منبع مجاز می‌باشد.


 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

عضويت در خبرنامه

:

آخرین مقالات