خانه پژوهش فاوا

فناوري ارتباطات

فناوري ارتباطات (Communications Technology)

فناوری ارتباطات به عنوان یک فناوری توانمندساز برای سایر حوزه‌های کسب و کار و عامل اساسی تحولات گسترده اجتماعی و اقتصادی در جوامع مختلف است. تأثیر این فناوری به همراه فناوری اطلاعات بر جوامع بشری به‌گونه‌ای است که جهان امروز را به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی کرده‌ است. این فناوری در برگیرنده تمام فناوری‌های پیشرفته در رابطه با نحوه ارتباط و انتقال داده‌ها در سامانه‌های ارتباطی است.

امروزه اکثر کشورهای جهان، سطح بالایی از خدمات فناوری ارتباطات به ویژه دسترسی به اینترنت را به کاربران ارائه می‌دهند. موضوع پهن‌باند به یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح در این حوزه در سال‌های اخیر تبدیل‌ شده است. پهن‌باند راهکاری‌ است که شرکت‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند به صورت برخط و با سرعتی به مراتب بیش‌تر از تماس تلفنی ساده، به شبکه‌ جهانی اینترنت و شبکه‌های محلی متصل گردند.

 در سطح جهانی، اتحادیه بین‌المللی مخابرات به عنوان نهادی که وظیفه قانون‌گذاری و مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استانداردهای تبادل داده و اطلاعات و همچنین کمک به رشد و توسعه ارتباطات در سراسر جهان را بر عهده دارد، به عنوان یکی از نهادهای مؤثر در این حوزه فناوری به حساب می‌آید. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به عنوان متولی اصلی این حوزه فناوری در کشور به حساب می‌آید. سازمان‌ تنظیم مقررات نیز به عنوان مسئول سیاستگذاری و نظارت بر این حوزه فناوری نقش‌آفرینی می‌کند. شرکت‌های دولتی و خصوصی متعددی نظیر شرکت ارتباطات سیار، شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران، ایرانسل و رایتل نیز به عنوان برخی نهادها و شرکت‌های بهره‌بردار و اپراتور در این حوزه در حال فعالیت‌اند.

عضويت در خبرنامه

:

آخرین مقالات حوزه فناوري ارتباطات